CO JE FOODPARADE

Foodparade je festival jídla a pití. V zahradách Trojského zámečku rozprostřeme desítky stánků plných kuchařů známých luxusních restaurací i nadšenců z menších kuchyní. Každá restaurace představí své degustační menu, aby návštěvníkům zprostředkovala nejlepší zážitek z jejich kuchyně.
Akce je spojena s bohatým doprovodným programem a vše se nese v duchu uvolněné atmosféry.

ČÍM SE FOODPARADE LIŠÍ OD OSTATNÍCH FESTIVALŮ?

Na Foodparade můžete vyrazit s dětmi, přáteli i domácím mazlíčkem. Festivalu totiž kraluje uvolněná a přátelská atmosféra, která je pro chvíle s blízkými jako dělaná. Součástí areálu je dětský koutek se zábavným programem a pikniková louka, na které si můžete odpočinout ve stínu stromů a v klidu si vychutnat delikatesy. Můžete si přinést vlastní deku, nebo vám ji rádi zapůjčíme.

JAK TO NA FOODPARADE FUNGUJE?

V areálu české peníze neplatí. Během celého festivalu se platí speciální měnou zvanou „chef“. 1 chef má hodnotu 20 Kč. Tyto chefy si nabijete na bezkontaktní festivalovou kartu, kterou obdržíte při vstupu. Pokud vám chefy v průběhu festivalu dojdou, stačí se zastavit na TOP UP Pointech, které najdete na různých místech v areálu a kartu si snadno dobít.

I U STÁNKŮ NA ÚROVNI

Jsme tady pro gurmány a milovníky delikates. Proto vám všechny pokrmy naservírujeme na porcelánovém nádobí a příbor bude také jako v restauraci.

Foodparade se koná v zahradách Trojského zámku v Praze. Zámek je vám k dispozici i v průběhu festivalu a můžete tak svůj program obohatit o jeho prohlídku. Zámek je otevřen od 10.00 do 18.00 a vstupenky na prohlídku zámku pořídíte od 30 do 120 Kč.

Jak k nám

Autobus – zastávka Zoologická zahrada
Linka 112       z Nádraží Holešovice (stanice metra trasy C)
Linka 112       z Podhoří (přívoz)
Linka 236       z Podhoří (přívoz)
Linka 236       z Bohnic
jízdní řád linky 112 ze směru Nádraží Holešovice (ke stažení zde)
jízdní řád linky 112 ze směru Podhoří (ke stažení zde)
jízdní řád linky 236 ze směru Podhoří (ke stažení zde)
jízdní řád linky 236 ze směru Bohnice (ke stažení zde)

Automobil

GSM souřadnice: 50°6′59″ N, 14°24′46″ E
Pokud pojedete autem, je možné využít parkoviště zoologické zahrady u severního vchodu, jižního vchodu a pod zámkem Troja.
Parkoviště nejsou hlídaná, ale pouze placená.
Cena parkovného: 100 Kč/automobil/den
Držitelé průkazek ZTP a ZTP/P mají parkování bez poplatku.

Na kole, bruslích nebo pěšky

Pokud chcete udělat něco pro své tělo, doporučujeme příjemnou projížďku na kole či na bruslích nebo procházku od Výstaviště, přes Stromovku, Císařský ostrov a lávku přes Vltavu k zámku Troja. Cyklisté mohou využít cykloparkoviště v areálu a pro bruslaře bude k dispozici šatna, kde si budou moci odložit svůj dopravní prostředek.

Přívozem

Denně je v provozu osobní přívoz, spojující Podbabu a Podhoří, odkud to na zámek Troja již není daleko.
jízdní řád přívozu ke stažení zde

Parníkem

Od konce března do konce října se do Troji dostanenete i po Vltavě a cesta Vám bude trvat 75 minut.
Plavební řády, ceny jízdného, další informace a případné změny najdete na http://www.paroplavba.cz/plavby-do-zoo.

O TROJSKÉM ZÁMKU A JEHO HISTORII

trojsky-zamekTrojský zámek je stavba pozoruhodná a výjimečná. Spíše než zámkem by se mohl nazývat vilou: je totiž ozvěnou honosných římských předměstských vil, které na své dlouhé cestě viděl její stavebník, Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka. Velkolepé domy uprostřed nekonečných zahrad jej uchvátily natolik, že se rozhodl přenést kousek „Věčného města“ do své rodné země. Mladý hrabě měl šťastnou ruku při výběru místa i umělců, kteří měli jeho sen uskutečnit.

Stavba raně barokního zámku Troja byla zahájena v roce 1679. Autorem projektu zámku byl architekt francouzského původu Jean BaptisteMathey. V návrhu zúročil zkušenosti ze svého pobytu v Itálii a inspiroval se typem římské příměstské vily.

Středem a dominantou celé hmoty stavby je velký sál, z něhož se do obou stran rozbíhá chodba s enfiládou přilehlých salónů. Po stranách stavbu vertikálně i horizontálně ukončují dvoupatrové věžovité belvedery.

Sochařská výzdoba dvouramenného schodiště vedoucího do zahrady byla svěřena drážďanským umělcům Georgovi a Paulu Hermannovým. Monumentální plastiky, zdobící schodiště, symbolizují boj Titánů s antickými bohy.

Jednotlivé plastiky po obvodu schodiště představují antické bohy, alegorie denních i ročních období a světadílů. Malířské práce v přízemí zámku převážně uskutečnil CarpoforoTencalla, v prvním patře zámku působili Francesco Marchetti a jeho syn Giovanni Francesco. Pro iluzívní výzdobu velkého hlavního sálu povolal stavebník vlámské malíře Abrahama a Izáka Godynovy.

Foodparade je festival pro celou rodinu a proto nezapomíná a myslí i na děti s dětským koutkem, krásně ozdobeným barevnými balónky, který organizujeme v spolupráci s Ententýky.cz.

Na děti čeká zkušený dozor, mohou zde pobýt neomezeně, bude ohrazen a celý pobyt i program je pro děti zdarma. K dispozici bude i přebalovací koutek, dětské židličky na krmení i mikrovlnná trouba k ohřátí dětské výživy. Anglicky i německy mluvící děti jsou také vítány!

A jaký tedy program na děti čeká? Samozřejmě se vše bude točit kolem jídla. Těšte se na výtvarné tvoření (malování perníčků a magnetek), půjčovnu deskových her, dětské časopisy a knížky, hračky, půjčovnu sportovních propriet, sedací pytle a dojde i na nějaké  kuchařské minikurzy od Chefparade pro malé kuchtíky.

A co zdravého si děti na minikurzech připraví a ozdobí?

– Tmavý toast s pažitkovým tvarohem a ředkvičkou

– Letní toast se šunkou, sýrem a rukolou

– Toast Caprese s čerstvou bazalkou.

Přihlášky na minikurzy přímo na místě v koutku. Minikurzy budou probíhat oba dni v časech 12h, 14h, a 16h.

Ententýky.cz – plno rad, kde si hrát aneb Informační portál pro aktivní rodiče a jejich děti. Na Ententýky.cz najdete denně aktualizovaný kalendář akcí pro rodiny s dětmi po celé ČR; tipy na výlety a cyklostezky vhodné pro děti; seznam ubytovacích zařízení, kde mají děti rádi; přehled kaváren a restaurací s dětským koutkem; tipy na místa, kde oslavit dětské narozeniny; informace o knihách a hudbě pro děti. Nechybí ani výtvarné nápady na domácí tvoření, pohádky na dobrou noc, kontakty na hlídací agentury a množství zájmových kroužků. Baví nás, když se děti baví!

Ententyky.cz